Datum zveřejnění: 
1. 7. 2025
Na francouzském velvyslanectví v Praze převzali mladí čeští vědci Cenu Josepha Fouriera. Ta se udělovala už po patnácté, a je určená posluchačům doktorského studia v oboru počítačových věd. První místo získal Pavel Petráček z Českého vysokého učení technického v Praze za výzkum a vývoj malých bezpilotních a autonomních dronů.

Jeho drony mohou létat i tam, kde běžné systémy navigace selhávají. Zejména v prostředí plném náročných překážek, mezi které patří prašné tunely nebo rozsáhlé haly bez GNSS (Globální navigační satelitní systém, díky kterému je možné určit polohu kdekoliv na Zemi). Drony mohou pomoci při pátracích nebo záchranných akcích. „Těší mě, že systém vyvinutý v rámci výzkumu soutěžil s nejlepšími univerzitami světa a byl již nasazen například při dokumentaci 18 historických památek včetně těch zapsaných na seznam UNESCO, čímž získal status oficiální metodiky pro inspekci historických staveb Ministerstva kultury,"popsal Pavel Petráček, letošní vítěz Ceny Josepha Fouriera.

Jazykové modely mohou generovat texty i z tabulek a grafů

Druhé místo získal Zdeněk Kasner z Univerzity Karlovy v Praze, který se zabývá generováním textu z dat s využitím neuronových jazykových modelů. Anton Firc s cenou za třetí místo a speciální cenou udělenou ve spolupráci s IT4Innovations. Ve svém výzkumu se zaměřuje jednak na to, jak efektivně generovat srozumitelné texty z tabulek či grafů pomocí neuronových jazykových modelů, a zároveň na to, jak automaticky vyhodnocovat kvalitu výsledných textů. „Jazykové modely dokážou generovat překvapivě kvalitní texty, ale bez kontroly nad jejich chováním je těžké jim plně důvěřovat,"říká o svém zkoumání Zdeněk Kasner. Třetí místo a zároveň speciální cena IT4Innovations patří Antonu Fircovi z Vysokého učení technického v Brně, který zasvětil svou práci tématu umělé inteligence v počítačové bezpečnosti. „V rámci výzkumu se zaměřuji na analýzu hrozeb spojených s audio deepfake technologiemi a jejich dopadem na bezpečnost. Cílem mé práce je porozumět tomu, jak útoky tohoto typu fungují v reálném světě, jakým způsobem je lze detekovat či jak postupovat při navrhování ochranných strategií. Zároveň zkoumám využívání deepfakes útočníky, testování detekčních nástrojů a vnímání deepfakes lidmi, což má podstatný vliv na ochranu proti těmto stále sofistikovanějším kyberhrozbám,"popisuje Anton Firc.

Jsme překvapeni, kolik nadaných vědců v Česku máme

Jaroslav Vojtěch ze společnosti Eviden poznamenal, že jsou pokaždé mile překvapení, kolik nadaných vědců v naší zemi máme. „Výhercům vždy pomáháme jejich projekty dále rozpracovat - ať už prostřednictvím finanční podpory na výzkum, stáže na špičkových pracovištích ve Francii či zvláštní ceny zahrnující až 250 000 výpočetních hodin na superpočítači v Národním superpočítačovém centru IT4Innovations v Ostravě." Soutěž byla pojmenována po Josephu Fourierovi, francouzském matematikovi a fyzikovi, jehož práce na přelomu 18. a 19. století zásadně ovlivnila matematické modelování fyzikálních jevů.

Zdroj: 
radio.cz