Datum zveřejnění: 
19. 6. 2025
VědaFest, festival objevů a poznávání pod širým nebem na Kulaťáku, přilákal na Vítězné náměstí davy návštěvníků. Akce, která spojuje vědu se zábavu, nabídla interaktivní stánky a ukázky připravené zástupci univerzit a prestižních institucí i firem. Návštěvníci si mohli i sami vyzkoušet pokusy a objevovat, jak věda ovlivňuje náš každodenní život. Nadšeny byly nejen děti, ale všechny věkové kategorie.

Nikoli někam k vodě, kam by aktuální počasí lákalo asi nejvíc, ale na prostranství mezi Vítězným náměstím v Dejvicích neboli Kulaťákem a kampusem vysokých škol zamířily ve středu 18. června zástupy rodin s dětmi, dětí samotných, ale i početné výpravy ze škol nebo kroužků. Přilákal je celodenní VědaFest – zábavný vědecký festival pod širým nebem, který nejrůznější odbornosti přibližuje hravým způsobem. „Líbí se mi, když to hoří, někdy bouchne – a ještě je k tomu legrace,“ svěřil třeťák Tobiáš Deníku čerstvé dojmy. A jestliže zde slyšel (dokonce z pódia při ukázce chemiků z VUT Brno), že „chemie je to, co smrdí, zatímco to, co nefunguje, je fyzika“, měl jasno – sice je to ještě daleko, ale jednou by se rád stal chemikem.

Návštěvníci VědaFestu mohli vidět bengálský oheň i jak připravit trikolóru pomocí kyseliny sírové a hořícího škrobu. / Video: Deník/Milan Holakovský V tomhle oboru ho prý „baví všechno“; dokonce ho zaujalo i pojmenování Křemencárna, jak se podle ulice v centru Prahy říká tamní Masarykově střední škole chemické, která na VědaFestu také měla svůj stánek. „Příště si najde zase třeba něco jiného,“ mínil tatínek, který se netajil tím, že by u syna chtěl probudit spíš zájem o elektroniku. „Zatím se to nedaří,“ připustil, že žádoucí ohlas neviděl ani v náznacích – a podstatnější vliv ve vytčeném směru zřejmě nepřinesla ani návštěva VědaFestu.

Představení rozmanitých oborů

Ten je tradiční akcí prezentující velmi rozmanité obory. Oblibě se těší mezi účastníky nejenom z Prahy a nejbližšího okolí, ale neváhají přijet ani vzdálenější. Což platí jak pro návštěvníky, tak pro vystavující. Hlavními organizátory jsou Dům dětí a mládeže hl. m. Prahy a dvojice vysokých škol působících v těsném sousedství v rámci dejvického kampusu: České vysoké učení technické v Praze a Vysoká škola chemicko-technologická. Na celkové stovce festivalových stánků, umožňujících skutečně každému najít si, co ho baví, se také obě významně podílely – VŠCHT připravila třináct zastavení s rozmanitým tematických zaměřením a ČVUT jedenáct. Více nabídla už jen Univerzita Karlova: šestnáct stánků. Přičemž se prezentovaly nejenom její fakulty zaměřené na přírodovědné obory, ale i takové fakulty jako filozofická, humanitních studií, pedagogická, sociálních věd, tělesné výchovy a sportu či teologické (jak evangelická, tak katolická). I v jejich případě se daří obory a oblasti bádání přibližovat atraktivní formou, která obstojí v konkurenci stánků, na nichž lze stavět, vyrábět, tvořit – či jejich vybavení různě šumí anebo bliká.

S chemií se dají tropit i různé rošťárny, ukázalo na VědaFestu vystoupení zástupců VUT Brno. / Video: Deník/Milan Holakovský VědaFest, kde vedle škol vysokých a středních a ústavů akademie věd i fungujících samostatně nechyběly třeba Národní muzeum, Zoo Praha nebo knihovny, ale také kupříkladu některé technologické firmy (nebo i armáda zastoupená pražským vojenským velitelstvím), potvrdil, že je skutečně tím, co organizátoři slibují: dnem plným interaktivních zážitků, pokusů a vynálezů. Skutečně se také naplnilo, že vítán je každý, kdo má zájem objevovat, jak věda mění svět kolem nás: ať už jde o dítě, rodiče, studenta nebo je to zvídavý dospělý. Oči rozzářené radostí z poznání byly skutečně všeho věku.

Zdroj: 
prazsky.denik.cz