Datum zveřejnění: 
16. 6. 2025
Jak fungují nejmodernější robotické ruce? Nebo kde se dají velké jazykové modely využít v průmyslu? To dnes zástupcům desítek českých firem ukazovali vědci z Institutu informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT. Chtějí tak pomoct, aby se dobré nápady tuzemských expertů dostávaly do praxe.

Václav Vohlídal, redaktor ČT

Desítky různých využití těch nejmodernějších robotických systémů i umělá inteligence v praxi.

Pavel Burget, ředitel, RICAIP Testbed Praha

Testbed vzniknul jako pracoviště, které je vybaveno moderními technologiemi jednak pro průmyslovou výrobu, ale i pro robotickou manipulaci, počítačové vidění.

Václav Vohlídal, redaktor ČT

Moderní průmysl, to je i výroba podobně složitých součástek do letadel nebo družic, a to většinou z materiálů a ve tvarech, se kterými se pracuje složitě. I tady tak můžou pomoct počítače.

Michal Stejskal, vedoucí oddělení CNC obrábění

Jsou to častokrát materiály se vzácnými prvky, které jsou na dnešním trhu nedostupné. Proto není prostor mít fyzicky kusy navíc a testovat to v obrábění předem.

Václav Vohlídal, redaktor ČT

A místo toho tak přichází na řadu simulace obrábění pomocí počítačových modelů. Ty ale musí být extrémně přesné. Čeští vědci se tady věnují i dalšímu klíčovému odvětví, automatizaci.

Libor Přeučil, vedoucí oddělení, inteligentní a mobilní robotika, ČVUT

Dokážeme s těmi roboty pracovat v prostředí, které je neurčité, mění se, pohybují se tam lidé, mění se podmínky práce toho robotu, čili vlastně dáváme jim inteligenci.

Václav Vohlídal, redaktor ČT

V praxi je pak možné takové roboty využívat v automatických skladištích nebo v rozvozech. Experti z ČVUT teď doufají, že podobná spolupráce se podaří navázat i s dalšími společnostmi a česká věda tak pomůže udělat další krok k transformaci českého průmyslu. Václav Vohlídal, Česká televize.

Zdroj: 
Česká televize - zprávy