Samuel Trávníček, FEL
Všechny tyhle vlny se sečtou, pak se .... (nesrozumitelné) proud, jde to přes tu zátěž .
Martin Srb, redaktor
V pokusné místnosti Fakulty elektrotechnické ČVUT se rozsvítila červená světelná dioda. I když není připojená k žádné baterii, ani k jinému zdroji, předvádí studentům Samuel Trávníček.
Samuel Trávníček, FEL
Tímhle způsobem můžeme měnit vyzařovací charakteristiku té antény.
Martin Srb, redaktor
Anténa, to jsou ty dráty trčící nahoru?
Pavel Hazdra, FEL
Je to kruhová podložka, z ní trčí vertikálně nahoru dráty.
Popisuje Pavel Hazdra, odborník na elektromagnetická pole.
Pavel Hazdra, FEL
Sbíráme energii, nikoliv tedy z vakua, ale sbíráme energii z takové ruční vysílačky, walkie-talkie by se dalo říct, s výkonem asi dva watty. No, aby bylo vidět, že si nevymýšlíme, tak tam je právě ta led dioda, že nám to tam svítí.
Martin Srb, redaktor
Experiment ukazuje, že rádiové vlny s sebou nesou nejenom signál vhodný třeba k poslechu, ale i energii. Podle Pavla Hazdry se ovšem předvedený způsob nehodí pro přenos elektřiny ve velkém.
Pavel Hazdra, FEL
Ta účinnost bude poměrně malá. My se tady bavíme sice o výkonu ve wattech z vysílačky, ale příkon té diody bude třeba v řádu nějakých miliwattů.
Martin Srb, redaktor
Úplně stejný princip se velmi rozšířil v tzv. identifikačních čipech RFID, kterými se třeba v některých domech odemykají vstupní dveře. Obchody s nimi označují cenné zboží. Každý takový čip je ve skutečnosti i miniaturní vysílač a přijímač s anténou.
Pavel Hazdra, FEL
Fungují vlastně bez baterie, které si tu energii nashromáždí zvenku, nabije se třeba nějaký malý kondenzátor a potom jsou schopny vyslat nějakou informaci zpátky, takže fungují do jisté míry autonomně.
Martin Srb, redaktor
Čipy nejsou jenom složitá náhrada čárového kódu, ale komunikují oboustranně a mohou informace i přijímat. U pokladny se do nich zapíše, že zboží bylo zaplacené. V knihovně se knížky označí jako vypůjčené a bezpečnostním rámem u východu mohu projít bez poplachu. Když se ale informace nezapíše?
Pavel Hazdra, FEL
Pokud projdu tím rámem, nějakou cívkou, tak se mi ten čip nabije a vyšle třeba nějaký unikátní kód, který zase já přijmu.
Martin Srb, redaktor
Bezdrátové bezbateriové identifikační čipy se ale dají i zneužít. Dá se s nimi nenápadně sledovat pohyb lidí nebo věcí. Proto například bezkontaktní platební karty používají jinou technologii spojení NFC, která funguje jen na kratší vzdálenosti a je lépe zabezpečená.