Datum zveřejnění: 
5. 4. 2025
Dopad extrémních podmínek na lidský organismus zkoumají čeští vědci v Antarktidě na polární stanici Johanna Gregora Mendela monitorují tělesné funkce účastníků mise. Bádání může posloužit třeba k vývoji nových zdravotnických pomůcek.

Kateřina Poláková, redaktorka ČT

Země sněhu a ledu. Přírodní podmínky Antarktidy jsou jedinečné, ale zároveň velmi drsné. Pro vědce je to prostředí, kde můžou studovat adaptaci organismu na mimořádnou zátěž.

Marek Sokol, katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva, FBMI ČVUT

Prostě tady je to ideální, kdy ten člověk je úplně mimo civilizaci, kde kolem něj není vůbec nic než prostě nekonečné pláně. Tady se může setkat opravdu buď s hodně nepříznivým počasím a s velkým náporem.

Kateřina Poláková, redaktorka ČT

Mendelova polární stanice se nachází na ostrově Jamese Rosse při nejsevernějším výběžku antarktického poloostrova.Výzkum tam zajišťuje Masarykova univerzita.Marek Sokol tam přicestoval jako člen expedice českého antarktického výzkumného programu. Všichni účastníci jsou nepřetržitě monitorováni, například při výpravách do terénu i kempování, a to třeba pomocí chytrých triček, chytrých hodinek a dalších nositelných měřících technologií. Data potom vědci vyhodnocují.

Marek Sokol, katedra zdravotnických oborů a ochrany obyvatelstva, FBMI ČVUT

My máme i dalších mnoho spoluprací s nemocnicemi, s armádou a s dalšími komerčními partnery, kde to může sloužit, ať už k posouzení fyzického, psychického stavu a výběru specialistů do těchto oborů a složek.

Kateřina Poláková, redaktorka ČT

Další možné využití tohoto výzkumu je třeba v rehabilitaci nebo při zlepšení rekonvalescence u sportovců. Kateřina Poláková, Česká televize.

Zdroj: 
ČT1