Datum zveřejnění: 
1. 3. 2025
Jsou velmi tenké, i přesto mají naprosto výjimečné vlastnosti, můžou být silnější než ocel, lehčí než pírko, ale být i velmi citlivé na pachy a dokážou je dlouhodobě uchovat. Řeč je o unikátních nanovlákenných snímačích pachu, které vyvinuli experti z Českého vysokého učení technického a vysoké školy Ambis. Jak zjistila kolegyně Karolína Burdová, do budoucna mají pomoct kriminalistům s odhalováním a vyšetřováním.

........

Karolína Burdová, redaktorka

S vedoucím výzkumného týmu tady na ČVUT Evženem Amlerem jsme se šli teď podívat k přístroji, který nanovlákna přímo vyrábí.

Evžen Amler, ČVUT

Dokáže k sobě naadherovat podstatně větší množství na jednotku hmotnosti než jakýkoliv další hadr. K odhalení zločince tedy můžeme využít služebního psa policie, který porovná jeho pachovou stopu s tou ze snímače, ale taky nový snímač můžeme rozpustit ve speciálním roztoku a pachy porovnat s pomocí moderních přístrojů. Jeho výhoda je, že se dokáže převést kompletně do roztoku, a tudíž můžeme toho psa i verifikovat.

Karolína Burdová, redaktorka

Unikátní pachové snímače teď vědci testují v praxi u slovenské policie. Pokud se osvědčí, mohly by se do budoucna stát přímým důkazem usvědčujícím zločince. 

Zdroj: 
ČRo Hradec Králové