Datum zveřejnění: 
7. 11. 2024
A na úvod se podíváme do nemocnice. Co je na Západě běžné, u nás najdeme jen na jednom místě. Osvětlení, které kopíruje denní rytmus, mají jako první v zemi na koronární jednotce Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Jak to prospívá pacientům, kteří tu většinou bojují o život? Speciální biodynamické osvětlení pomáhá neztrácet pojem o čase pacientům na koronární jednotce intenzivní péče Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. První systém svého druhu u nás vytvořili odborníci z Českého Vysokého učení technického. Aplikace rozpozná denní dobu a automaticky nastavuje osvětlení, které navozuje pocit denního světla, anebo stmívání. I u pacientů v bezvědomí je tak možné udržovat tzv. cirkadiánní, tedy čtyřiadvacetihodinový biorytmus.

"Mně přijde, že to tím pacientům pomáhá svým způsobem, navazuje to takovou příjemnější atmosféru. Myslím si, že na psychiku člověka to funguje", pochvaluje si sestra koronární jednotky Veronika Šalenská toto biodynamické osvětlení, které tady ve Všeobecné fakultní nemocnici funguje už více než půl roku.

Lenka Majerová, UCEEB ČVUT

Pro celé to osvětlení tady máme aplikaci, která přesně ví, jaký je den, jaká je hodina. Takže když ho rozsvítíte, tak se rozsvítí správně v kontextu času.

Eva Kézrová, redaktorka

Zkusme tedy rozsvítit.

Lenka Majerová, UCEEB ČVUT

Vidíte, že to světlo je poměrně intenzivní a svítí nahoru směrem do stropu, abysme vytvořili pocit oblohy.

Eva Kézrová, redaktorka

My natáčíme v poledne, takže teď i ta stěna, která nemá okno, působí opravdu jako kdyby tady svítilo sluníčko.

Lenka Majerová, UCEEB ČVUT

Je to krásné. Rozdílné světlo nikoho neoslňuje, ani když budete ležet na lůžku. 

Eva Kézrová, redaktorka

Není tady žádná lampa, nejsou tady vidět zářivky, ledky. Jsou to vlastně jen takové hliníkové pásy, které jsou na stěnách a když svítí, nepůsobí to jako lampa nebo světlo jako takové.

Lenka Majerová, UCEEB ČVUT

To je v přírodě přesně tak. Když se podíváte, jaký je dominantní zdroj světla, když zrovna nemáme slunce na obloze nebo je slunce za mraky, řekli byste, že ta obloha je zdroj světla? A přitom je hlavní. Geniální nejlepší zrakový komfort máte ve chvíli, kdy člověk vůbec neví, odkud to světlo je a přitom je ho dost.

Eva Kézrová, redaktorka

Teď změníme světlo z toho denního dáme jiné.

Lenka Majerová, UCEEB ČVUT

Ono se to mění samo. Večer, když sluníčko zapadne. My to teďka uděláme trošku uměle. Takže já teď poprosím našeho technika vzdáleným přístupem, aby nám změnil osvětlení.

Technik

Právě jsem rozsvítil večerní osvětlení.

Lenka Majerová, UCEEB ČVUT

Děkujeme moc. Vidíte, že v tuhle chvíli už svítíme daleko jemnějším světlem a s trošku dožluta, jako kdybyste svítili večer žárovkou.

Eva Kézrová, redaktorka

Přestaly svítit pásy, vodorovně, ale svítí svislá strana stěny.

Lenka Majerová, UCEEB ČVUT

Ten důvod je ten, že ve dne máme světlo z oblohy. To znamená, dopadá na nás dominantně v přírodě zeshora, zatímco večer, když sluníčko zapadá, tak svítí ze strany. Takže tohle to my tady simulujeme. Michale, prosím tě, můžeš nám dát noční osvětlení orientační? Děkuju.

Technik

Ano, večerní jsem vypnul, zapínám noční, teď by mělo být zapnuté noční.

Eva Kézrová, redaktorka

Svítí žluto-červeně do oranžova, ale především svítí zhruba jen možná tak tři čtvrtě metru do výše postele.

Lenka Majerová, UCEEB ČVUT

Abychom nesvítili pacientům do očí, abychom svítili pro personál a ne pro pacienta.

Eva Kézrová, redaktorka

Čím to je, že se mění ta barva toho světla?

Lenka Majerová, UCEEB ČVUT

Máme tady nainstalované různé typy ledkových světel, že když víte jak, tak dokážete ze světla led udělat světlo, které je velmi blízké dennímu světlu. To je to, co máme na stropě. Anebo můžeme udělat večerní to, co je blízké právě žárovce, anebo můžeme udělat osvětlení, které je velmi jemné, neukazuje vám barvy, ale není rušivé v noci třeba. A tyhle všechny principy jsme tu použili a použili jsme tak, jako se to děje v přírodě.

Eva Kézrová, redaktorka

Na sobě vnitřně cítím, jak úplně moje pozornost poklesla ve chvíli, kdy to zářivé světlo zhaslo. Že to skutečně funguje.

Lenka Majerová, UCEEB ČVUT

Tady jsou lidé, kteří jsou třeba dlouhodobě ve spánku a přestože spí, tak my jim ty denní rytmy takhle simulujeme tak, aby byli orientovaní v čase.  Pusť nám tam zase denní a já to tady vypnu, abysme byli připraveni na dalšího pacienta.

Eva Kézrová, redaktorka

Podobné světelné systémy tým Lenky Majerové z ČVUT udělal už i pro některé školy nebo domovy pro seniory. Z koronární jednotky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Eva Kézrová, Český rozhlas. 

Zdroj: 
Radiožurnál, ČRo Plus, regionální stanice ČR