Datum zveřejnění: 
21. 10. 2024
Jak funguje korejský atomový reaktor pro dukovanskou elektrárnu? Právě tohle si teď můžou zkusit studenti a vyučující z Českého vysokého učení technického. Pražská jaderná fakulta totiž dokázala zprovoznit alespoň speciální simulátor, který je podle učitelů vůbec první přístroj tohoto typu v Evropě. A tak jsme se na něj byli podívat.

Martin Srb, redaktor

Ondřej Novák na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT spouští atomový reaktor APR 1000.

Ondřej Novák, FJFI

Panel ukazuje, jaké regulační tyče jsou v jakých polohách.

Martin Srb, redaktor

Čtyři obrazovky nad pultem obsluhy ukazují všechny nutné údaje. Je to jen věrná simulace. 

Ondřej Novák, FJFI

Tak se tam dá nastavit, jestli to palivo je čerstvé nebo už je vyhořelé.

Martin Srb, redaktor

Simulace přesně odpovídá reaktoru, který bude stát v elektrárně v Dukovanech. Je to šťastná shoda okolností. Škola se totiž rozhodla pořídit simulátor ještě dřív, než vláda rozhodla o vítězi výběrového řízení na Dukovany.

Ondřej Novák, FJFI

Univerzální simulátor tlakovodního reaktoru i základní chování bude mít podobné.

Martin Srb, redaktor

Že to nakonec bude stejný typ, to je výhoda navíc.

Ondřej Novák, FJFI

Když řídíte auto, tak taky byste řekl, že se dá řídit úplně stejně každé auto, ale každé auto má svoje vlastní parametry chování, jak dobře brzdí nebo v zatáčkách, jak vám dobře sedí na silnici. A to je vlastně i v reaktorech. Ty jsou taky mezi sebou odlišné. 

Martin Srb, redaktor

Fakulta má dva skutečné malé jaderné reaktory, na kterých se učí i studenti a experti ze zahraničí. Tam si sice mohou vyzkoušet práci s opravdovým jaderným palivem, samozřejmě tedy z bezpečné vzdálenosti, ale simulátor nabídne přece jen ještě něco navíc.

Jan Rataj, FJFI

Reaktory, který tady provozujeme, tak to jsou reaktůrky, který jsou malého výkonu a neobjevuje se tam celá řada efektů, která se objevuje u velkých reaktorů.

Martin Srb, redaktor

V budoucnosti by odborníci chtěli simulátorovou učebnu ještě rozšířit s tím, jak bude pokračovat vývoj nových reaktorů ve světě, z Fakulty jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT Martin Srb. 

Zdroj: 
ČRo Radiožurnál