14. 4. 2024
Veronika Petruchová, moderátorka -------------------- Čeští vědci z pražského ČVUT soutěží ve Spojených státech amerických se speciálním dronem pro hasiče. Jde o plně autonomní stroj, který má sloužit pro průzkum v budovách, je schopný navést hasiče do zasažených prostor a také vytyčit nejlepší evakuační trasu pro zachraňované.

Ivan Berka, redaktor
--------------------
Američtí hasiči hledají pro svoji práci ten nejlepší dron na světě a vědci z Českého vysokého učení technického v Praze věří, že právě oni ho sestrojili.

--------------------
Průzkumný robotický dron je plně autonomní a v neznámém prostoru si umí poradit bez pilota. Pomocí speciálních kamer si vytváří prostorový obraz a odhaluje možná rizika, jako třeba oheň či nebezpečné plyny.

Martin Saska, vedoucí skupiny multirobotických systémů, FEL ČVUT Praha
--------------------
Ten dron by mohl naplánovat cestu pro záchranáře, aby se vyhli nebezpečným místům a aby se dostali k případné oběti co nejrychleji. Dále by dokázal naplánovat cestu pro evakuaci zraněných lidí z místa zásahu.

Matěj Petrlík, Ph.D. student FEL ČVUT Praha
--------------------
Vyniká především tím, že je relativně malý a nese poměrně obsáhlou senzorickou výbavu. Například sedm kamer a palubní počítač, které nám dávají prostorovou informaci o okolí. Sám se dokáže vyhýbat překážkám právě díky palubním senzorům a umělé inteligenci, která běží na palubě.

--------------------
V americkém Kansasu český tým soutěží skoro o milion dolarů.

Martin Saska, vedoucí skupiny multirobotických systémů, FEL ČVUT Praha
--------------------
Budeme soutěžit s dalšími 10 americkými týmy. My jsme asi jediný tým, který je ze zahraničí.

--------------------
Komise hodnotí nejenom technickou kvalitu dronu, ale i jeho cenu a vzhled. Vývoj robotických dronů začal na ČVUT před pěti lety. Svoji premiéru už mají za sebou třeba hasicí speciály.

Matěj Petrlík, Ph.D. student FEL ČVUT Praha
--------------------
To jsou větší drony, které mají vyšší nosnost tak, aby unesly hasicí kapsle.

--------------------
V Kansasu už soutěžící drony předvedli. O tom, zda to bude právě dron českých vědců, který budou američtí hasiči používat, by mělo být jasno během pár týdnů. Marek Bruna a Ivan Berka, televize Nova.

Autor:
Marek Bruna a Ivan Berka