7. 4. 2024
Kateřina Poláková, redaktorka ČT -------------------- Další úspěch dronových expertů z ČVUT. Dostali se do finále americké soutěže 3D mapping Challenge. Jejich létající robot bude mít za úkol například detailně zmapovat vnitřek hořící budovy. Finále začíná příští týden a vítěz získá 100 000 USD. A také možnost vyrábět dron sériově.

Jednou z otázek, které musíme řešit, je navrhnout dron, který bude levný, proto ty kamery, které my využíváme, jsou obyčejné monokulární kamery, které využívají neuronovou síť, kromě toho jsou tam i stereokamery, které dokáží přímo získat hloubkovou informaci o prostředí.

Jaroslav Zoula, redaktor ČT
--------------------
Cílem pro pořadatele soutěže je dodat účinný nástroj pro hasiče nebo policii, cílem pro soutěžící je pak možnost své drony posunout do sériové výroby a pro tým ČVUT i šance ověřit si bohaté předchozí zkušenosti.Na podobných soutěžích v Abú Dhabí nebo pro americkou obrannou agenturu Darpa. Získali přední umístění. I díky těmto úspěchům mají dveře otevřené po celém světě.

Česká televize