22. 3. 2024
Začíná první ročník evropského mistrovství v programování, jehož vítězové se kvalifikují do dalšího kola soutěže univerzitních programátorských týmů International Collegiate Programming Contest (ICPC) na světové úrovni. Dříve mezinárodnímu kolu soutěže předcházela regionální evropská kola, po kterých nyní poprvé následuje navíc evropské mistrovství. Pořadatelem evropského mistrovství, které se koná ode dneška do 24. března, je České vysoké učení technické (ČVUT) v Praze. Vysoká škola to uvedla v tiskové zprávě.

ICPC je jedna z nejstarších a největších soutěží v programování. Účastní se jí univerzity z celého světa, přičemž každou z nich reprezentuje tým složený ze tří studujících. "Soutěž ICPC dává vyniknout mimořádně nadaným studentům a studentkám. Řada z těch, kteří si v minulosti soutěží prošli, dnes působí na světových univerzitách jako uznávané kapacity oboru. Jsou z nich profesoři i tvůrci programovacích jazyků a tvoří komunitu velmi schopných lidí," uvedla ředitelka evropských regionů ICPC a organizátorka Evropského finále Božena Mannová z Fakulty elektrotechnické ČVUT.

Studenti, kteří se kvalifikují do soutěže, musí trénovat několik hodin denně. "Optimální způsob přípravy spočívá především v reálném řešení a programování skutečných soutěžních úloh. Je velmi vhodné doplnit trénink vzorovým řešením úloh a také průběžnou teoretickou přípravou," řekl Tomáš Valla z Katedry teoretické informatiky Fakulty informačních technologií ČVUT. Dodal, že špičkoví soutěžící trénují i pět hodin denně.

ČVUT bude tentokrát reprezentovat tým složený ze dvou studentů a jedné studentky, Illia Kryvoviaz a Yasmine Briefs z fakulty elektrotechnické a Jaroslav Urban z fakulty informačních technologií. Jejich úkolem bude v evropském finále společně u jednoho počítače v limitu pěti hodin správně vyřešit co nejvíce z celkem 15 různě obtížných programovacích úloh.

"Klíčové je, aby tým dokázal poznat, kolik času budou jednotlivé úlohy vyžadovat na vyřešení. Podle toho by pak studenti a studentky měli postupovat. Může se totiž stát, že se v opačném případě zaseknou u komplikované úlohy a ztratí drahocenný čas, který jim bude chybět u těch jednodušších," uvedla Mannová. Nejlehčí úlohu dokážou podle ní některé týmy vyřešit za tři minuty. Odevzdané řešení vyhodnocuje automaticky počítač, je tedy zcela objektivní. Výsledky budou soutěžící znát v neděli večer.

Letošního prvního ročníku Evropského finále ICPC se zúčastní 52 studentských týmů, kteří reprezentují 48 univerzit z 24 zemí. Celkem se tak spolu utká 156 studentů a studentek. Českou republiku budou reprezentovat studující z ČVUTUniverzity Karlovy a Masarykovy univerzity.

První ročník soutěže ICPC se konal v roce 1970 na Texaské univerzitě. Od té doby se komunita ICPC rozšířila po celém světa. Dnes má soutěž více než 400.000 absolventů a absolventek.

Autor:
puz rot