Datum zveřejnění: 
6. 2. 2024
Elektrotechnika, biomedicína, architektura nebo třeba jaderná fyzika. To je jen malý výčet oborů, ve kterých se mohou vzdělávat studenti na Českém vysokém učení technickém. Zájemců o technické a mnohdy klíčové obory ale v Česku dlouhodobě ubývá. ČVUT proto ve spolupráci s radnicí Prahy 6 a projektem Místní akční plán připravili pro žáky základních škol akci projektový den.

Jana Matoušová, manažerka projektu MAP

Cílem tohoto vůbec projektu dnešního je ukázat dětem, co všechno technika znamená. To znamená podnítit zájem žáků, aby si řekli, aha, tam by to bylo strašně zajímavé, to bych chtěl někdy dělat.

Vojtěch Petráček, rektor ČVUT

Je strašně důležité podchytit talenty v okamžiku, kdy třeba ještě nevědí, k čemu je dobrá matematika a fyzika. Při takovýchto návštěvách na univerzitě si to mohou ověřit, mohou se inspirovat a tak zjistit, že má cenu do toho investovat energii.

Kristýna Svobodová, redaktorka

Žáky tak po fakultách ČVUT v Praze a Kladně provázeli studenti a doktorandi školy. Nejzajímavějšími zastávkami byly samozřejmě především laboratoře a odborné technické učebny.

Martin Čerňan, FEL

Nacházíme se na Fakultě elektrotechnické Českého Vysokého učení technického v Praze, na katedře elektroenergetiky, laboratoři vysokých napětí. Experiment, který jsme realizovali,  byl vysokofrekvenční výboj s využitím Teslova transformátoru.

Mariana Čapková, místostarostka Prahy 6 

Myslím si, že je důležité, aby si prohlédli akademické prostředí, aby viděli, že je to trochu jiné než na jejich základní škole, ale na druhé straně, že ta vzdělávací linka tam zůstává i nadále a že si můžou vybrat, co je baví nejvíc a tomu se pověnovat.

Kristýna Svobodová, redaktorka

Historicky prvního projektového dne na ČVUT se zúčastnilo na 500 žáků z Prahy 6. Škola jim zpřístupnila celkem sedm ze svých osmi fakult a v podobných akcích škola plánuje s městskou částí pokračovat.

 

Zdroj: 
PrahaTV