24. 1. 2024
Studenti ukrajinských leteckých škol můžou do konce roku cvičit v Česku, umožňuje to spolupráce s pražským ČVUT. Jejich trénink završí evropská licence.

Tereza Gleichová, redaktorka ČT

Vladyslav Tolmačjov do tohoto letadla nenastupuje poprvé, v Česku už má nalétáno přes 30 hodin. Díky zdejší praxi se do vzduchu dostal poprvé od začátku války.

Vladyslav Tolmačjov, student ukrajinské letecké akademie

Byl to prostě neuvěřitelný pocit, že jsem mohl dobýt oblohu a znovu létat. Moje sny a sny mých kolegů se opět plní.

Instruktor

Ok. Jsme připraveni. Plný výkon.

Tereza Gleichová, redaktorka ČT

Když kvůli počasí trénovat nemůže, používá simulátor. Podobně se od loňského podzimu v tuzemsku učí dvě desítky budoucích ukrajinských dopravních pilotů.

Volodymyr Šulha, rektor Národní letecké univerzity v Kyjevě

Kvůli pokračující válce na Ukrajině létat nemůžeme, proto jedinou možností je studium v zahraničí.

Instruktor

Vrtule zpět na 22.

Tereza GLEICHOVÁ, redaktorka ČT

Na výcvik ukrajinských studentů česká vláda vyčlenila 22 milionů korun. Dalších 10 milionů poskytly Spojené státy.

Jan LIPAVSKÝ, ministr zahraničních věcí /Piráti/

Jakmile boje skončí, bude Ukrajina potřebovat rychlou rekonstrukci své infrastruktury, jejíž nedílnou součástí je civilní letecká doprava.

Vojtěch Petráček, rektor Českého vysokého učení technického v Praze

Do budoucna se pokusíme o dalších 20 pilotů, právě jsme podepsali dodatek k naší smlouvě o spolupráci.

Tereza Gleichová, redaktorka ČT

Jiné než vojenské stroje budou moci na Ukrajině létat nejspíš až po ukončení bojů. Vladyslav Tolmačjov doufá, že po studiu se domů vrátí už právě letadlem. Natalia Kosiaková a redakce Česká televize.

ČT Události