24. 1. 2024
Česko trénuje ukrajinské piloty. Jde o 20 mladých lidí, kteří se snaží získat licenci na pilotování velkých dopravních letadel. Studovat mohou díky vládní pomoci Ukrajině a spolupráci mezi ČVUT a Kyjevskou leteckou univerzitou.

Ondřej Špalek, redaktor

Vira a Danylo mají být piloty velkých dopravních letadel. Jenže doma si teď nezalétají. Takhle aktuálně vypadá vzdušný prostor nad Ukrajinou. Kyjevská letecká univerzita je společně se 17 spolužáky vyslala studovat do Česka.

Danylo Osadchyi, student

Podmínky jsou tu perfektní. Všechno je skvěle organizované.

Vira Lytvyn, studentka

Vstanu, učím se, jdu se podívat, jaké je počasí a když není dobré, učím se ještě víc.

Ondřej Špalek, redaktor

Studenti absolvují klasický letecký výcvik. Zázemí mají v Praze, v Benešově a Karlových Varech.

Jiří Procházka, garant výcviku

Tím cílem je získat licenci dopravního pilota tak, aby mohli lítat na Ukrajině, případně pro evropské letecké společnosti.

Ondřej Špalek, redaktor

ČVUT spolupracuje s Kyjevskou leteckou univerzitou dlouhodobě. Rozšíření spolupráce zahrnující výcvik pilotů umožnily po začátku války peníze z vládního programu Pomoci Ukrajině. Šlo o 20 milionů korun.

Jan Lipavský, ministr zahraničí /Piráti/

V momentě, kdy se začalo bojovat, tak bylo vhodné, aby do toho stát vstoupil a finančně to podpořil.

Ondřej Špalek, redaktor

Výcvik ukrajinských dopravních pilotů tady v Česku končí v prosinci. Do běžného provozu by se mohli dostat na jaře příštího roku. Ondřej Špalek, televize Nova.

Ukrajinští piloti se vzdělávají v Česku. Umožňuje jim to spolupráce s ČVUT | TN.cz (nova.cz)

TV NOVA - Polední a Odpolední televizní noviny