23. 1. 2024
V Česku od podzimu cvičí 20 budoucích ukrajinských dopravních pilotů, 17 chlapců a tři dívky získají licenci na dopravní letadlo za rok a půl. Na výcviku spolupracují dopravní fakulta ČVUT a Kyjevská národní letecká univerzita, ta nemůže kvůli válce svým studentům zajišťovat praxi, ukrajinská univerzita taky chce, aby se její studenti učili podle západoevropských standardů. Peníze na studium a výcvik poskytlo ministerstvo zahraničních věcí, říká ministr Jan Lipavský z Pirátů.

Jan Lipavský, ministr zahraničí /Piráti/

Roční rozpočet na veškeré aktivity, které podporují Ukrajinu, je půl miliardy korun s tím, že my jsme po dohodě s ministerstvem dopravy vyčlenili společně částku 22 000 000 Kč. Ale o tom to není. Opravdu, tam je důležité naplnit ten strategický cíl, že se podaří udržet funkční sektor civilního letectví na Ukrajině, že se podaří Ukrajinu přiblížit více Evropě.

ČR - Radiožurnál