12. 1. 2024
Česká republika se chystá znovu otevřít generální konzulát v Bombaji, který byl uzavřen v roce 2011. V projevu na soukromé univerzitě NIMS v indickém městě Džajpur to uvedl premiér Petr Fiala. Na škole mu byl ve čtvrtek udělen čestný doktorát. Českého premiéra v nejlidnatější zemi světa uvítali v úterý, ve středu se pak sešel se svým protějškem Naréndrou Módím, s nímž jednal o rozvoji jaderné energetiky.

Předseda české vlády si v Džajpuru ve státě Rádžasthán také prohlédl stavbu centra umělé inteligence, robotiky a kybernetiky, které nese jméno českého vědce Vladimíra Maříka. Základní kámen centra byl položen loni v březnu, v létě bude dostavěno a na konci roku je plánováno jeho oficiální otevření. Součástí spolupráce by měly být výměny studentů a vědeckých pracovníků, ale také společné vědecké projekty. Ty první by se měly zaměřit na biomedicínu a robotiku pro průmysl, řekl profesor Mařík. Podporu vědecké spolupráce a spolupráce v inovacích označil Fiala za klíčové téma své indické cesty. Ve středu se premiér v indickém státě Gudžarát sešel s premiérem Módím a přednesl projev na ekonomickém fóru Vibrant Gujarat Summit. Předl na kolovrátku, zdravili ho česky S ministerským předsedou se pak sešel i na bilaterální schůzce. Požádal ho například o podporu získání dalších indických lvů pro pražskou zoo. Během návštěvy Indie si též vyzkoušel předení na kolovrátku, který se stal symbolem indického boje za nezávislost na koloniální Británii. Hovořil i s mosambickým prezidentem Filipem Nyusim, který díky studiím v Brně mluví česky. Na návštěvu Indie Fiala odletěl v úterý. Zakončí ji ve čtvrtek v Džajpuru setkáním se zástupci univerzity, místní vlády, podnikatelské komunity a start-upů. Do Česka by se měl vrátit krátce před půlnocí.

idnes.cz