
Kniha přibližuje historii a význam jejich působení a všímá si společenských a kulturních souvislostí. Zároveň si klade otázku, jestli se jejich architektura lišila z nějakého etnického hlediska, anebo jestli byli všichni nadšeni modernou, a sleduje, jak se stavěli k pražským vlivům, k předlohám z Bauhausu, od Le Corbusiera anebo od F. L. Wrighta.
V doposud nejpodrobnějších biografiích popisuje pohnuté osudy, významná, ale i zapomenutá díla rondokubisty i funkcionalisty Klementa Šilingera, autora slavného bratislavského bytového domu Avion Josefa Marka, nesmírně plodné dvojice Aloise Balána a Jiřího Grossmanna, nebo architektonicky, ale i lidsky skvělého Jindřicha Mergance. U těch, kteří učili první slovenskou architektonickou generaci, se dočtete o slovenské etapě působení světoběžníka Vladimíra Karfíka, zachránce Bratislavského hradu Alfreda Piffla a spoluzakladatele pražské moderní avantgardy Jana E. Kouly.
Publikaci napsala skupina slovenských a českých historiček a historiků architektury, které pro tento projekt získal prof. Dulla. Jsou zástupci čtyř generací architektů. Ti starší ještě osobně znali velké postavy architektonické historie, ti mladší si s odstupem času uvědomili dluh, jenž má česká a slovenská historiografie vůči českým a moravským architektům, kteří spojili své osudy se Slovenskem.
Publikace vyšla v Česká technika - Nakladatelství ČVUT a zakoupíte ji na e-shopu.
Foto: Kryštof Kříž