Aktuálně

Letní IT škola 2021 se bude konat od 12. do 18. července 2021 tradičně v prostorách Fakulty informačních technologií ČVUT. Již nyní připravujeme společně z organizací Czechitas pro dívky zajímavý program sestavený ze seminářů, exkurzí a setkávání se zajímavými odbornicemi z oboru.
Potřeba napřímo sdělit veřejnosti, co evropská vědecká komunita v současné době činí, aby posunula Evropu k budoucímu úspěchu v oblasti umělé inteligence (AI) ve stále rostoucí konkurenci dalších zemí, jako jsou USA nebo Čína, vede vědce k uspořádání akce „Evropská vize pro AI“. Online diskuse jsou naplánovány na čtvrtek 22. dubna 2021 a organizují je partneři celoevropského projektu VISION ve spolupráci se čtyřmi sítěmi excelentních center AI. Jedním z hlavních organizátorů je Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky ČVUT v Praze (CIIRC ČVUT).
Do 5. května se mohou studenti magisterských programů a doktorandi ČVUT hlásit do letní školy EuroTech. Samotná akce pak proběhne v termínu od 5. do 9. července 2021. Tematicky bude výuka zaměřena na okruh From Smart Buildings to Smart Cities (SB2SC).
Fakulta informačních technologií ČVUT pořádá dne 21. dubna 2021 od 18.00 hodin Den otevřených dveří pro zájemce o titul Ph.D. Akce proběhne formou živého streamu. Po krátké přednášce bude prostor pro dotazy.
Dne 21. dubna se od 18.00 hodin uskuteční první přednáška z cyklu nazvaného Hádej, kdo přijde na diskuzi?, který pořádá Masarykův ústav vyšších studií ČVUT. Hostem bude europoslanec a bývalý místoguvernér České národní banky Luděk Niedermayer.

Stalo se

Testování turbovrtulového motoru GE Catalyst, v upraveném letounu King Air 350, proběhne ve druhém čtvrtletí tohoto roku na letišti v Berlíně. Letoun, který pro Fakultu strojní ČVUT v Praze byl v Německu upraven jako létající zkušebna pro letové zkoušky, je vybaven vysokorychlostními systémy sběru dat. Spolupráce ČVUT a společnosti GE Aviation započala v roce 2016 a má vést k rozvoji leteckého průmyslu v Česku a upevnit postavení nejstarší technické univerzity ve střední Evropě v oblasti digitalizace průmyslu. Jedním z výsledků spolupráce je létající zkušebna v podobě upraveného letounu King Air 350, aktuálně využívaná pro společné projekty ČVUT a GE Aviation Czech.
Tým Fakulty informačních technologií ČVUT byl se svým projektem Praha energeticky soběstačná vybrán v konkurenci dalších inovačních týmů pro postup do finále a oceněn částkou 10 000 Kč na podporu realizace projektu. Finále maratonu proběhne na konci června.
Už více než rok nemají studenti elektrotechniky kvůli pandemické situaci přístup do výukových laboratoří. Mají-li se z nich ale stát kvalitní vývojáři, je pro ně praktická výuka nezbytností. Vyučující z Katedry měření Fakulty elektrotechnické (FEL) ČVUT proto ve svých předmětech využívají domácí laboratorní výuku nebo vzdálenou výukovou laboratoř. Navzdory složitějším podmínkám i v rámci distanční praktické výuky vznikají zajímavé projekty. Studenti chystají například snímač svalové aktivity, autonomní modul pro pěstování květin nebo monitorování kurníku.
V sobotu 10. dubna 2021 se v olomouckých Smetanových sadech konalo Mistrovství ČR na 20 km, kratší z dvojice mistrovských chodeckých tratí. Pouhé za tři týdny, po úspěšném závodě a mistrovství na 50 km, se Vítu Hlaváčovi, studentu Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT, podařilo i zde získat titul mistra ČR, jeho premiérový na dvacetikilometrové trati po pěti stříbrných v řadě.
V Česku stále přes 300 tisíc domácností využívá uhlí pro lokální vytápění. Čtyři z deseti českých domácností jsou pak vytápěny ze systému zásobování teplem, přičemž 60 % tepla je vyrobeno na bázi uhlí. Odborníci z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze navrhují, jak se škodlivých emisí zbavit, kolik to bude stát a jak investovat.